Stałym elementem konklawe jest codzienne, wspólne odmawianie niektórych części Liturgii Godzin, a zwłaszcza jutrzni i nieszporów. Sprawuje się je pod przewodnictwem mistrza papieskich ceremonii liturgicznych. Podobnie też w Kaplicy Sykstyńskiej lub w kaplicy Domu Świętej Marty, albo w innym odpowiednim miejscu, winni oni sprawować Mszę św. koncelebrowaną.
Wybór biskupa rzymskiego odbywa się zgodnie z tym, co zostało zapisane w Konstytucji Apostolskiej „Universi Dominici Gregis”. Warto nadmienić, że karty do głosowania przygotowują i rozdają ceremoniarze papiescy. Winni oni każdemu elektorowi wręczyć dwie lub trzy karty. Nie mogą oni jednak przebywać w Kaplicy Sykstyńskiej podczas głosowania. Tak więc po rozdaniu kart, opuszczają oni to miejsce wespół z sekretarzem Kolegium Kardynalskiego. Dopiero wówczas elektorzy rozpoczynają głosowanie.
Każdy kardynał, zachowując precedencję ze względu na swój stopień, po tym jak zapisze kartę do głosowania (zapisując na niej swój wybór), trzyma ją uniesioną w taki sposób, aby była ona widoczny i zanosi ją do ołtarza, przy którym stoją skrutatorzy i na którym spoczywa urna nakryta talerzykiem do zbierania głosów. Elektor, stojąc przy ołtarzu, przysięga że oddał głos na tego, który winien zostać wybrany na papieża zgodnie z wolą Bożą. Potem kładzie kartę na talerzyku i wkłada ją do urny. Potem czyni rewerencję względem ołtarza i wraca na swoje miejsce. Wyjątek następuje tylko względem tych kardynałów, którzy z racji zdrowotnych nie mogą udać się do ołtarza – wówczas jeden ze skrutatorów podchodzi do niego, odbiera przysięgę i otrzymuje od elektora kartę, którą samodzielenie, w sposób widoczny, zanosi do ołtarza, kładzie na talerzyku i wkłada do urny. Podobna sytuacja może mieć miejsce także względem kardynałów chorych, przebywających w pokojach Domu Świętej Marty, do których udają się infirmiarze.
Po głosowaniu następuje sprawdzenie wyników i poinformowanie o tym kardynałów. Od razu po ogłoszeniu wyników głosowania wszystkie karty zostają spalone, czego dokonują skrutatorzy, sekretarz Kolegium Kardynalskiego i ceremoniarze. Dziekan Kolegium Kardynalskiego winien bowiem zawołać sekretarza i ceremoniarzy do wejścia na salę obrad po tym, jak odbyło się głosowanie. Dopiero po spaleniu głosów elektorzy mogą opuścić Kaplicę Sykstyńską.
Jeśli natomiast odbywa się drugie głosowanie, karty z pierwszego spala się dopiero na końcu drugiego głosowania, razem z drugimi kartami. W celu zachowania tajemnicy również wszystkie pisma elektorów winny zostać spalone.
Każda sesja kończy się krótki aktem dziękczynienia i wezwaniem do Matki Bożej.
Dawid Makowski
Na podstawie: Officium de Liturgicis Celebrationibus Summi Pontificis, Ordo Rituum Conclavis, Editio typica altera, Typis Vaticanis, E Civitate Vaticana 2000, nry 47-57.
hongkongpools link slot cerutu4d