Obrzędy konklawe są bardzo ważnym wydarzeniem dla Kościoła. Wówczas pasterze ludu Bożego gromadzą się na specjalnym zebraniu, podczas którego wybierają nowego następcę św. Piotra. Jest to czas nie tylko głosowań, ale także medytacji, które są wygłaszane przez dwóch kardynałów, wybranych spośród zgromadzenia.
Księga Obrzędów Konklawe, która będzie tutaj omawiana, składa się z kilka części:
1. Pierwsza traktuje o Mszach św. w intencji wyboru papieża. Najważniejsza jest tu koncelebra kardynalska, sprawowana przez elektorów przed rozpoczęciem obrad. Zachęca się do udziału w niej także innych duchownych, członków życia konsekrowanego i wiernych świeckich.
2. Druga przedstawia rozpoczęcie konklawę i przysięgę. Istotą tej części obrzędów jest przejście procesjonalne do Kaplicy Sykstyńskiej, podczas którego śpiewa się litanię do Wszystkich Świętych, a po zgromadzeniu się kardynałów w kaplicy – hymn do Ducha Świętego. Następnie składa się przysięgę. Po niej mistrz papieskich ceremonii liturgicznych wygłasza frazę: „Extra omnes”. Wówczas też ma miejsce medytacja nad doniosłością przeżywanego momentu.
3. Trzecia przedstawia modlitwy, towarzyszące obradom wyboru papieża.
4. Czwarta omawia obrzędy przyjęcia wyboru oraz ogłoszenia nowego papieża. Ceremoniom towarzyszy odczytywanie słowa Bożego oraz modlitwy. Wówczas ma też miejsce złożenie aktu posłuszeństwa i szacunku kardynałów względem nowego papieża i na końcu śpiewa się hymn Te Deum.
5. Piąta przedstawia uroczyste ogłoszenie wyboru papieża i jego pierwsze błogosławieństwa.
Jeżeliby się tak zdarzyło, że wybrany na papieża nie byłby biskupem, należy mu jak najszybciej udzielić sakry. Odpowiednie decyzje na ten temat, po konsultacji z pozostałymi kardynałami, podejmuje Dziekan Kolegium Kardynalskiego lub – w jego nieobecności albo uzasadnionych przeszkód – Prodziekan Kolegium lub inny kardynał, starszy stopniem i wiekiem. Organizacją święceń zajmuje się natomiast mistrz papieskich ceremonii liturgicznych. Święceń winien więc udzielić Dziekan lub Prodziekan Kolegium Kardynalskiego, albo kardynał starszy wiekiem i stopniem. Gdyby wybrany na urząd papieża był poza Rzymem, należy go jak najszybciej sprowadzić do Rzymu.
Podczas konklawe elektorzy codziennie biorą udział w celebracji Mszy św. oraz wspólnie, pod przewodnictwem mistrza papieskich ceremonii liturgicznych, odmawiają niektóre części liturgii godzin. Celebracje mogą odbywać się albo w kaplicy Domu Świętej Marty, albo w Kaplicy Sykstyńskiej lub w innym, bardziej odpowiednim miejscu.
W celebracjach liturgicznych tego czasu mistrzowi ceremonii papieskich pomagają dwaj ceremoniarze i dwaj zakonnicy, wybrani przez niego, Kardynała Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego oraz trzech doświadczonych asystentów. Ich zadaniem będzie przygotowanie kaplicy papieskiej i troszczenie się o należyty przebieg liturgii. Zakonnicy, którzy będą spowiadać elektorów, winni mówić w różnych językach.
Warto pamiętać, że mistrz papieskich ceremonii liturgicznych ma prawo dostosowywać rytuał do pewnych sytuacji wyjątkowych, mając na względzie poszanowani Konstytucji Apostolskiej „Universi Dominici Gregis” oraz innych dokumentów, regulujących przebieg konklawe.
Dawid Makowski
Na podstawie: Officium de Liturgicis Celebrationibus Summi Pontificis, Ordo Rituum Conclavis, Editio typica altera, Typis Vaticanis, E Civitate Vaticana 2000, nry 1-17.
slot gacor bento4d login