Informacje z życia Kościoła: Zebranie plenarne Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
6 lutego rozpoczęło się zebranie plenarne Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Krótko po, jak się okazało, bardzo płodnym zebraniu plenarnym Dykasterii Nauki Wiary, podobne wydarzenie ma miejsce dla Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W artykule 26 konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium mamy takie oto słowa:
§ 3. Na sesję plenarną wzywani są wszyscy członkowie dykasterii. Powinna się ona odbywać co dwa lata, chyba że Ordo servandus
dykasterii przewiduje dłuższy okres, i zawsze po poinformowaniu Biskupa Rzymskiego. Dla sesji plenarnej są zastrzeżone sprawy i zagadnienia większej wagi, które wynikają z charakteru dykasterii. Należy ją także zwoływać w sprawach o charakterze ogólnym oraz w tych, które przełożony dykasterii uzna za konieczne do rozpatrzenia w ten sposób.
Póki co, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wspomniało w komunikacie o najważniejszych tematach, o jakich będą dyskutowali członkowie tej Dykasterii (dla przypomnienia – jednym z nich jest kardynał Grzegorz Ryś, dodatkowo obecnie jej podsekretarzem jest polski duchowny, ks. Krzysztof Marcjanowicz) – wśród nich jest formacja liturgiczna 60 lat po promulgowaniu soborowej Konstytucji o Liturgii Świętej Sacrosanctum Concilium, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań papieża Franciszka z listu apostolskiego Desiderio desideravi (2022).
Uczestnicy mają też stworzyć praktyczne wskazówki dla biskupów do rozwijania projektów duszpasterskich dotyczących liturgii, a które to wskazówki mają wprowadzić w życie papieskie słowa z Desiderio desideravi. Poza raportem na temat owej formacji, przedstawione mają być jeszcze dwa inne: o mistagogii dla ludu Bożego, z propozycjami ćwiczeń dla wyświęconych szafarzy oraz o kursach praktycznych z liturgii dla Ludu Bożego, sygnowany cytatem z Sacrosanctum Concilium: “Liturgia jest bowiem pierwszym i niezastąpionym źródłem, z którego wierni czerpią prawdziwie chrześcijańskiego ducha.”.
Obrady będą miały miejsce w kurii generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie, będą trwały do 9 lutego, poza członkami będą obecni jeszcze niektórzy konsultorzy tego urzędu, a wszyscy uczestnicy zostaną przyjęci na audiencji u Ojca Świętego.
Tomasz Sudoł
.
Godzina 12:00 to czas, w którym Stolica Apostolska publikuje różne teksty: od informacji o papieskich celebracjach, przez nominacje, aż po dokumenty. Dzięki pracy Tomasza Sudoła możecie być na bieżąco ze wszelkimi nowościami!
Tomasz Sudoł
Redaktor
Tags: Informacje z życia Kościoła, Konflikt w Kościele syro-malabarskim, Sobór Watykański II, Watykan