Dawid Makowski: “Posługi współczesnego Kościoła” (Kraków 2023)
Z wielką radością przedstawiamy Wam nową książkę Dawida Makowskiego pt. “Posługi współczesnego Kościoła. Refleksja w pięćdziesiątą rocznicę wydania Listu Apostolskiego Ministeria Quaedam“. Praca została wydana przez Wydawnictwo Miles w 2023 r.
Spis treści książki:
- Przedmodwa
- Wprowadzenie
- Właściwa terminologia
- List apostolski motu proprio “ministeria quaedam” (1972 r.)
1. Powstanie niższych stopni kościelnego posługiwania
2. Klerykalizacja święceń niższych
3. Różnorodność stopni kościelnego posługiwania
4. Przygotowanie do reformy święceń niższych i subdiakonatu
5. Święcenia niższe i subdiakonat w reformie posoborwej
6. Dodatkowe urzędy Kościoła
7. Terminologia
8. Posługa jako forma powołania świeckich w Kościele
9. Funkcje duchownych niższych święceń i subdiakonów w tzw. okresie przejściowym (1965-1972)
10. Funkcje lektora i akolity po reformie liturgicznej
11. Przygotowanie do pełnienia posługi lektora i akolity – przykład Kościoła w Polsce
12. Obrzęd udzielania niższych urzędów
13. Odstęp czasu - Współczesny problem – funkcje zastępcze
- Zakończenie
- Dodatek
- Patroni lektorów, akolitów i katechistów
- Objaśnienie niektórych terminów zawartych w pracy
- Wykaz skrótów
- Bibliografia
- Zusammenfassung
Elementy techniczne:
- Ilość stron: 222.
- Format: 165×235
- Numer ISBN: 978-83-67068-50-5
- Wydanie: I.
- Data wydania I: 21.04.2023.
- Miejsce wydania: Kraków.
O autorze:
Koordynator projektu “Z pasji do liturgii”. Od 2021 r. odbywa naukę w Dominikańskim Studium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Autor licznych publikacji i artykułów z dziedziny liturgii, które zostały opublikowane na łamach portali: ,,Christianitas”, ,,Liturgia.pl”, “Misyjne.pl” i ,,Z pasji do liturgii”. Ponadto spod jego pióra wyszła książka o teologii liturgii, pt. ,,Boska liturgia – Dar Trójjedynego Boga” (Częstochowa: 2022), artykuł w monografii naukowej, pt. ,,Diakonat jako źródło i wypełnienie niższych stopni kościelnego posługiwania” (Toruń: 2022), tekst dla ukraińskiej gazety katolickiej ,,Dzieci Niepokalanej”, pt. ,,W obronie ducha liturgii”, a także tłumaczenie podręcznika do ministrantury ks. Martina Ramma FSSP (Częstochowa: 2021) oraz przekład na współczesną polszczyznę XVII-wiecznego wykładu Mszy św. ks. Hieronima Powodowskiego (Kraków: 2022) i dziełka o wartości Komunii św. pt. “Uczta Święta” bp. Louisa-Gastona de Seguer’a (Kraków: 2023). Autor jest również pomysłodawcą “Zielonogórskiej Szkoły Liturgicznej”, w której działanie się angażuje.
O publikacji z przedmowy ks. Dawida Pietrasa:
Z radością przyjąłem informację o powstaniu opracowania na temat stopni święceń i wprowadzonych obecnie posług po dokonanej w tej materii reformie liturgicznej poprzez List Apostolski Motu Proprio „Ministeria quaedam” papieża św. Pawła VI. Podczas pisania mojej rozprawy doktorskiej dotyczącej statusu prawnego liturgii i wspólnot związanych z liturgią tradycyjną pt. Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego. Status prawny liturgii i wspólnot, zauważałem brak większych opracowań tej problematyki. Dlatego cieszę się, że ta praca przybliża różnorodność posług i funkcji w liturgii zreformowanej po II Soborze Watykańskim. Wiemy bowiem,
że w Pontyfikale Rzymskim wydanym po Vaticanum II nie przewiduje się już udzielania tonsury, zniesiono święcenia niższe ostiariatu i egzorcystatu, święcenia niższe lektoratu i akolitatu stały się posługami (ministeria), zniesiono też subdiakonat. Natomiast posługi oraz diakonat nie są już zarezerwowane jedynie dla idących do kapłaństwa. Opracowanie niniejsze jest ważne również dlatego, iż wielu młodych ludzi pragnie dziś pójść drogą kapłaństwa we wspólnotach związanych z dawną liturgią. Na tej drodze będą przyjmować tonsurę i święcenia według wcześniejszego Pontificale Romanum. Także w trakcie celebracji Missa in cantu według Missale Romanum z 1962 r. niejednokrotnie wraca temat posługi subdiakona, nierzadko jako tzw. subdiakona zastępczego oraz lektora, który proklamuje czytanie. Ponadto wielu mężczyzn, pragnąć być blisko ołtarza, podejmuje się posługi lektora i akolity w odnowionej po Vaticanum II liturgii Mszy św.
Dostęp do publikacji:
Publikacja jest dostępna do nabycia w sklepie księgarni Miles.
Patronat:
Wydanie objęli swoim patronatem: “Liturgia.pl”, “Mysterium fidei”, “Centrum Liturgiczne Diecezji Bydgoskiej” oraz “Zielonogórska Szkoła Liturgiczna”.
Redakcja portalu ,,Z pasji do liturgii”
(w liturgiczne wspomnienie dowolne św. Anzelma)
Tags: Książka, Posługa akolitatu, Posługa katechistatu, Posługa lektoratu, Posługi, Posługi współczesnego Kościoła, Publikacje książkowe