Msza św. przy udzielaniu sakramentu małżeństwa – Pomoce liturgiczne
W celu przybliżenia wszystkich przepisów obrzędowych liturgii mszalnej przy udzielaniu sakramentu małżeństwa, przypominamy, że:
- Mszę św. z formularza Mszy obrzędowej można sprawować jedynie poza Triduum Paschalnym, Wielkim Tygodniem, Dniami w oktawie Wielkanocy, Niedzielami Adwentu, Niedzielami Wielkiego Postu, Niedzielami Okresu Wielkanocnego, Środą Popielcową oraz Uroczystościami (CE, nr 476). Nie należy sprawować Mszy obrzędowej także w Niedziele Okresu Zwykłego i Narodzenia Pańskiego (MR, s. 78″). Mszę obrzędową sprawuje się ze specjalnego formularza (MR, s. 78″-86″), który wybiera się spośród zaproponowanych (trzech) formularzy. Jeśli natomiast w dniach, które dopuszczają sprawowanie Mszy obrzędowej, celebruje się liturgię z dnia, to można wtedy jedno z czytań powziąć ze zbioru lekcji na Mszę obrzędową (CE, nr 620). Dokonuje się tego jednak poza: Triduum Paschalnym; Narodzeniem Pańskim, Objawieniem Pańskim, Wniebowstąpieniem Pańskim i Zesłaniem Ducha Świętego oraz Uroczystością Najśw. Ciała i Krwi Pańskiej oraz innymi Uroczystościami; Niedzielami Adwentu, Wielkiego Postu, Okresu Wielkanocnego, Środą Popielcową; Dniami Wielkiego Tygodnia do czwartku włącznie; Dniami w Oktawie Wielkanocnej i Uroczystościami (MR, s. 78″; TPDL, nr 1-4).
- Sprawując sakrament małżeństwa podczas Mszy św. w Niedzielę Okresu Zwykłego lub Narodzenia Pańskiego, w której nie bierze udziału wspólnota parafialna, wolno sprawować tę liturgię z formularza Mszy obrzędowej (MR, s. 78″).
- Liturgię sprawuje się w kolorze białym (MR, s. 78″).
- Niezależnie od dnia liturgicznego zawsze należy błogosławić nowożeńców po modlitwie Pańskiej oraz – wedle uznania – można udzielić uroczystego błogosławieństwa z rytuału (CE, nr 620).
- Z racji, iż liturgia ta jest bardziej uroczysta, można odmawiać “Chwała” nawet wtedy, gdy nie jest to przypisane do dnia (IGMR, nr 53).
- Odmawia się zawsze pierwszą, drugą lub trzecią prefację o nowożeńcach (nr 79-81).
- Modlitwę Eucharystyczną wybiera się zgodnie z dniem liturgicznym (IGMR, nr 365). W każdej z modlitw (I-III) wspomina się nowożeńców w sposób, jaki jest podany w tychże modlitwach.
- Po modlitwie Pańskiej opuszcza się embolizm i odmawia się błogosławieństwo małżonków: wezwanie do modlitwy wygłasza się z rękoma złożonymi, a orację z rękoma rozłożonymi (MR, s. 78″-86″).
- Niezależnie od dnia liturgicznego, wolno udzielić uroczystego błogosławieństwa: pierwszego, drugiego lub trzeciego (CE, nr 620).
Opr. Dawid Makowski
Tags: Msza przy udzielaniu sakramentu małżeństwa, Msze obrzędowe, Pomoce liturgiczne, Przepisy, Przepisy obrzędowe, Sakrament małżeństwa