Msza św. w rocznicę śmierci lub pogrzebu – Przepisy obrzędowe
W celu przybliżenia wszystkich przepisów, dotyczących liturgii Mszy św. w rocznicę śmierci lub pogrzebu, przypominamy, że:
- Mszę św. można odprawiać tylko w dni, które na to zezwalają, a więc poza: Triduum Paschalnym, Wielkim Tygodniem, Środą Popielcową, uroczystościami obowiązującymi oraz Niedzielami Adwentu, Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy (IGMR, nr 380-381). Ponadto można je sprawować w dni Oktawy Narodzenia Pańskiego i we wspomnienia obowiązkowe (Tamże, nr 381).
- Liturgię sprawuje się ze specjalnego formularza (1-5).
- Kolorem szat liturgicznych jest fiolet lub czerń (IGMR, nr 346d-e).
- Wybierając pierwszy formularz (MR, s. 209″-210″) kapłan odmawia wszystko tak, jak to podano w tymże formularzu. Formularz ten przeznaczony jest do użytku poza Okresem Wielkanocnym.
- Wybierając natomiast drugi formularz (Tamże, s. 210″-211″) kapłan odmawia wszystko tak, jak to podano w tymże formularzu. Formularz ten przeznaczony jest do użytku poza Okresem Wielkanocnym.
- Wybierając trzeci formularz (Tamże, s. 211″-212″) kapłan odmawia wszystko tak, jak to podano w tymże formularzu. Formularz ten przeznaczony jest do użytku w czasie Okresu Wielkanocnego.
- W czwartym i piątym quasi-formularzu (Tamże, s. 212″-213″; 213″), zostały przedstawione modlitwy do wyboru. Kapłan może bowiem mieszać modlitwy i antyfony tych formularzy (1-3), jeśli uzna to za stosowne (Tamże, s. 203″).
- W Okresie Wielkanocnym, mimo że przy antyfonach zawarto zakończenie ,,Alleluja”, kapłan może je opuścić, jeśli uzna to za stosowne (Tamże, s. 203″).
- Prefacją mszalną jest jedna z pięciu prefacji za zmarłych, którą wybiera kapłan (nr 86-90).
- Modlitwą eucharystyczną tej Mszy św. jest I, II lub III kanon mszalny, ze względu na to, że można w nich dodać wstawkę za zmarłego.
Opr. Dawid Makowski
Tags: Msza św., Msza św. w rocznicę pogrzebu, Msza św. w rocznicę śmierci, Msze św. za zmarłych, Pomoce liturgiczne, Przepisy, Przepisy obrzędowe, Rubryki