Reakcje biskupów świata na odnowę liturgiczną: Konferencja Episkopatu Kanady
W trakcie wydania odpowiednich wytycznych odnoszących się do odnowionej liturgii, proszono Konferencje Episkopatów o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat przeprowadzanej reformy liturgicznej. Kwestionariusz miał zawierać trzy rubryki, które miano wypełnić: pierwsza dotyczyła elementów pozytywnych, druga negatywnych, a trzecia propozycji.
Biskupi kanadyjscy wskazywali na obecność w Kanadzie dwóch komisji liturgicznych, współpracujących ze sobą: pierwsza z nich dotyczyła regionów francuskojęzycznych, a druga angielskojęzycznych. Obydwa organy zatroszczyły się o właściwe wdrożenie w życie założeń otrzymanych ze Stolicy Apostolskiej dekretów, odnoszących się do używania języka narodowego w liturgii. W celu wdrożenia odnowy liturgicznej w diecezjach, organizowano sesje dla wiernych świeckich oraz wydano książkę na temat jej sensu i znaczenia, dołączając do niej dokumenty Soboru Watykańskiego II (1962-1965), Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Kanady. Publikowano także periodyk Krajowej Komisji Liturgicznej oraz wydano kilka ksiąg liturgicznych (dotyczących obrzędów z rytuału i sakramentu małżeństwa oraz mszału). Wskazano przy tym, że zmiana języka celebracji nie stanowiła problemu, lecz była nawet chwalona przez dziennikarzy oraz życzliwie przyjęta przez wiernych, którzy regularnie śpiewali ordinarium mszalne w języku narodowym. Jednak sam śpiew, a dokładniej zagadnienie muzyki sakralnej w nowej liturgii stanowiło złożony problem. Takim było też zbyt późne wydanie tekstów liturgicznych przez „Consilium” oraz publikowanie niektórych decyzji w mediach, bez powiadamiania o tym gremiów Konferencji Episkopatów (powodowało to zamieszanie informacyjne). Jeśli natomiast chodzi o trudności duszpasterskie, to dostrzegano problemy z odmawianiem prefacji przez duchowieństwo. Sugerowano więc organizowanie sesji krajowej członków komisji liturgicznych oraz ogólnokrajowej sesji publicznej dla wszystkich wiernych (duchownych, zakonników i świeckich), co też zadeklarowano uczynić w Kanadzie.
Myśl końcowa:
–
Opr. Dawid Makowski
Na podstawie: Actuositas Coetuum Episcoporum, De primis gressibus instaurationis liturgicae, w: “Notitiae” 5 (1965), s. 124-126.
UWAGA: TEKST DOTYCZY LITURGII RYTU Z 1965 R.
Szeroko na jego temat przeczytasz tutaj.
O reformie mówi wielu, ale czy zawsze opierają swoje zdanie na źródłach? Zbadajmy więc źródła!
Dawid Makowski
AUTOR SERII
Tags: Consilium, Konferencja Episkopatu, Konferencja Episkopatu Kanady, Liturgia, Odnowa liturgiczna, Odnowa liturgii, Reakcje biskupów świata na odnowę liturgiczną, reforma liturgiczna, Ryt z 1965, Ryt z 1965 r., Sobór Watykański II