Liturgia mszalna w rocznicę święceń – Przepisy obrzędowe
W celu przybliżenia wszystkich przepisów, dotyczących liturgii w rocznicę święceń kapłańskich, przypominamy, że:
- Mszę św. ze specjalnego formularza można odprawiać tylko w dni, które na to zezwalają, a więc poza: Triduum Paschalnym, Uroczystościami własnymi, Pańskimi i Świętych, Świętami Pańskimi, Oktawą Wielkanocy, Środą Popielcową, Dniami Wielkiego Tygodnia, Wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych, Niedzielami Okresu Adwentu oraz Wielkiego Postu i Wielkanocnego, a także Okresu Narodzenia Pańskiego i Zwykłego (TPDL, 1-6). W wyżej wymienione dni, należy sprawować Mszę św. z formularza dnia.
- W inne dni niż te, które wymieniono wyżej, Mszę św. można sprawować ze specjalnego formularza Mszy w rocznicę własnych święceń kapłańskich (MR, s. 128″-129″).
- W takiej liturgii odczytuje się lekcje mszalne z czytań wspólnych o pasterzach (LM(VI), od str. 109).
- Prefacją mszalną jest prefacja okresowa lub na Mszę św. krzyżma (nr 78).
- Modlitwą eucharystyczną – w zależności od dnia – może być I, II lub III anafora. Dopuszcza się także użycie I lub II kanonu o tajemnicy pojednania, gdy Msza św. jest sprawowana w okresie pokutnym. Można również użyć V Modlitwy Eucharystycznej z jej prefacją, gdy przepisy związane z konkretnym dniem liturgicznym nie przewidują użycia specjalnej prefacji.
- Na koniec Mszy św. można udzielić uroczystego błogosławieństwa np. o pasterzach (MR, s. 390*).
Opr. Dawid Makowski
Tags: Liturgia, Msza św., Msza św. w rocznicę święceń, Pomoce liturgiczne, Przepisy, Przepisy obrzędowe, Rocznica święceń