Procesje (w ogólności) – Przepisy obrzędowe
W celu przybliżenia wszystkich przepisów, dotyczących procesji w ich ogólności, przypominamy, że:
- Procesje dzielą się na zwyczajne (w Święto Ofiarowania Pańskiego, w Niedzielę Palmową, w Wigilię Paschalną i Uroczystość Najśw. Ciała i Krwi Pańskiej) oraz nadzwyczajne (np. dni modlitw błagalnych lub inne, wyznaczone przez ordynariusza).
- Procesje eucharystyczne odbywają się po Mszy św., podczas której konsekruje się hostię do wystawienia (CE, nr 1113). Są jednak od tego wyjątki (np. procesja rezurekcyjna rano).
- Procesje, które nie są eucharystyczne, odbywają się przed Mszą św. (CE, nr 1114).
- Ogólny skład procesji jest następujący: ministrant z krzyżem pomiędzy dwoma ministrantami ze świecami, poprzedzany przez ministranta z kadzielnicą (poza procesjami eucharystycznymi), pozostali uczestnicy procesji spośród usługujących i przewodniczący procesji (CE, nr 1115). W przypadku procesji eucharystycznej, świece i kadzidło podąża przede wszystkim przed Najświętszym Sakramentem. Jeśli jest do dyspozycji więcej świec, wówczas dwie mogą iść przy krzyżu, a pozostałe przy Najświętszym Sakramencie, jak to jest wskazane chociażby przy procesji w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (zob. CE, nr 408).
- Jeśli w procesji niesie się Najświętszy Sakrament, relikwie krzyża lub obraz, to warto aby biskup przewodniczył takiemu pochodowi, przywdziany w szaty liturgicznie potrzebne do sprawowania Mszy, z tym wyjątkiem, że zamiast ornatu przywdziewa kapę (CE, nr 1116). Biskup, który jest przywdziany w kapę, a nie niesie czczonego przedmiotu, podąża przed nim (Tamże). Gdy natomiast jest przywdziany w strój chórowy – idzie za tą osobą, która niesie święty przedmiot (Tamże). Jeśli w procesji bierze udział kilku biskupów, zawsze idą oni w hierarchicznym porządku, tak że przy Najświętszym Sakramencie podążają ci, najwyżsi godnością (Tamże).
- Gdy celebransem procesji jest biskup, to (poza procesją z drzewem krzyża lub Najświętszym Sakramentem) ma on na sobie piuskę i mitrę. Zawsze też idzie z pastorałem, chyba że niesie czczony przedmiot. Wówczas przed nim podąża usługujący, trzymający jego pastorał (CE, nr 1117).
Opr. Dawid Makowski
Tags: Pomoce liturgiczne, Procesja, Procesje, Przepisy, Przepisy obrzędowe, Rubryki